13 sierpnia 2016

Pomidory dla niemowlaka

Warto zrobić, jeżeli robimy domowe spaghetti, leczo czy inne danie, do którego robimy sos pomidorowy. Nie dokładamy sobie pracy, a teraz w sezonie można kupić przepiękne pomidory.

Wstępną wersję sosu - czyli papkę z pomidorów odkładamy w ilości, jaką zje nasz maluch i przecieramy przez sitko. U mnie było to 100 g, do tego dodałam kaszę mannę na mleku - około 3 łyżeczki - ilość zmienna w zależności od tego, jak rzadka jest papka pomidorowa... i gotowe :)

Do zupki można dodać kurczaka, zamiast kaszy manny dać ryżową, gotowanie dla dzieci jest o tyle fajne, że wbrew obawom wielu mam, jest dużo możliwości.

Kiedy dać pomidory? Sama się nad tym zastanawiałam, w internecie znajdziecie różne dane, a to po 10-tym miesiącu, a to po 12-tym. Ja dałam po 6.5 miesiąca, a to dlatego, że zazwyczaj czytam etykiety, a już niemowlęcych obiadków zawsze. W dwóch dedykowanych dla maluchów po 6-tym miesiącu życia były pomidory, a synkowi nic się nie działo. Przez kilka dni wprowadzałam coraz większe ilości, aż przyszła pora na zupkę pomidorową. Zniknęła tak szybko, że żałowałam że tak mało papki pomidorowej odłożyłam.

Odwagi dodał mi również fakt, że nie ma dowodów na to, ze opóźnione wprowadzanie pokarmów potencjalnie alergizujących sprawi, że ona nie wystąpi. Jest to stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, dlatego ufam, że wiedza co piszą.
Tu polecam przeczytanie artykułu: http://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf

Dodatkowym argumentem jest fakt, że bez skórki pomidory są lekkostrawne i najważniejsze dzieci je lubią ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czekoladowe brownie z wiśniową nutą i sosem wiśniowym

Czekolado, ach czekolado, chodzisz za mną w dzień i w nocy, dziś Ci dam wygrać i zjem Cię. O czekolado!  Przepis jest bardzo pros...